Strona główna » Osiągnięcia » PIERWSZE MIEJSCE W PROJEKCIE HISTORYCZNYM IPN „INTELLIGENZAKTION LITZMANNSTADT”

Biuletyn Informacji Publicznej

Nasze dane:

al. Pierwszej Dywizji 16/18
91-836 Łódź
tel./fax (42)657-06-12
e-mail:
czternastka@gimnazjum14.pl

Archiwa

PIERWSZE MIEJSCE W PROJEKCIE HISTORYCZNYM IPN „INTELLIGENZAKTION LITZMANNSTADT”

PIERWSZE MIEJSCE W PROJEKCIE HISTORYCZNYM JPN „JNTELLIGENZAKTION LITZMANNSTADT”
zdobyła drużyna naszego gimnazjum w składzie:- Hubert Plewczyński, Kuba Szlarzyński, Klaudia Wich, Wiktoria Kobus, Maciej Madej.
Wykonaliśmy najciekawszą pracę spośród drużyn gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Zrobiliśmy filmik dotyczący jednej z ofiar hitlerowskiej akcji wymierzonej w inteligencję łódzką – Karolu Hillerze wybitnym malarzu, artyście, twórcy techniki heliograficznej. Został on zamordowany w grudniu 1939r w Lasach Lućmierskich.
W dniu 25.10 oprócz prezentacji prac uczniowskich odbyły się warsztaty związane z obchodami rocznicy Intelligenzaktion Litzmannstadt.
Dotyczyły one niemieckiej okupacji ziem polskich ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki Kraju Warty, roli inteligencji w życiu państwa oraz sylwetek łódzkich ofiar zbrodniczej niemieckiej akcji.
W programie warsztatów były też wykłady pracowników IPN, układanie puzzli edukacyjnych, lekcja historii z mapkami dotyczącymi miejsc straceń i okresu drugiej wojny światowej oraz zadaniami dla uczniów.
Zwiedzaliśmy również Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym odbywały się nasze warsztaty. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek związanych z właścicielem Białej Fabryki Robertem Geyrem. Kolejnym etapem będzie opracowanie przez uczniów projektów upamiętnienia ofiar hitlerowskiej akcji w dniu 10.11 podczas sesji popularnonaukowej, która odbędzie się w Instytucie Europejskim w Łodzi.
Opiekunem merytorycznym była nauczycielka historii i wos- p.Hanna Majkowska – Pilarz