Strona główna » Wydarzenia » Szlakami Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Dłutowie

Biuletyn Informacji Publicznej

Nasze dane:

al. Pierwszej Dywizji 16/18
91-836 Łódź
tel./fax (42)657-06-12
e-mail:
czternastka@gimnazjum14.pl

Archiwa

Szlakami Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Dłutowie

W dniu 7.11 młodzież z klas 2a, 2b, 3a, 3b uczestniczyła w wycieczce – Questach historycznych w Dłutowie, Drużbicach i Patoku ( region łódzki). Questy odbyły się w ramach Projektu ,,Szlakami Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Dłutowie”, którego organizatorami byli Liga Kobiet Polskich Łódzki Odział Wojewódzki, Gmina Dłutów, Szkoła Podstawowa w Dłutowie oraz Publiczne Gimnazjum nr 14 w Łodzi. Odbył się on w ramach Projektu wieloletniego ,,NIEPODLEGŁA” na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa. Uczniowie wzięli udział w dwóch questach historycznych „Lotniczymi historiami” oraz „Na ścieżkach natury”, odwiedzili również miejsce gdzie zginęli w dn. 4.09.1939r. lotnicy z PZL ,,Łoś” w miejscowości Patok. Mieliśmy okazję obejrzeć wykonaną z blachy makietę samolotu, który jest umiejscowiony w lesie drużbickim i jest to jedyna taka pamiątka historyczna w leśnym terenie w Polsce i w Europie. Dodatkowo zwiedziliśmy Izbę Pamięci Ziemi Dłutowskiej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć zebrane stare eksponaty-żelazka z duszą i na żar, tary do prania, regionalne stroje, przyrządy do czesania lnu, stare fotografie i inne. Zjedliśmy smaczny obiad z deserem w dłutowskiej gospodzie. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał foldery questowe oraz pamiątkę z regionalnego małego muzeum. Zostaliśmy również zaproszeni na jubileuszowy koncert z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, który odbędzie się 11.11 w Domu Kultury w Dłutowie Natomiast w dn. 10.11 odbędzie się w naszym gimnazjum Koncert Jubileuszowy z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas którego wystąpi czterdziestoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Dłutowie im. Lotników Września 1939r. oraz Kapela Ludowa z Orzku. Opiekunkami uczniów podczas wycieczki były nauczycielki historii i wos -H.Majkowska -Pilarz oraz religii-K.Kurek.