Strona główna » Wydarzenia » Wycieczka autokarowa do Tarnowskich Gór

Biuletyn Informacji Publicznej

Nasze dane:

al. Pierwszej Dywizji 16/18
91-836 Łódź
tel./fax (42)657-06-12
e-mail:
czternastka@gimnazjum14.pl

Archiwa

Wycieczka autokarowa do Tarnowskich Gór

W dniu 15 listopada uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Tarnowskich Gór. Niezapomniane wrażenie zrobiło na uczestnikach wycieczki zwiedzanie jedynej w Polsce podziemnej trasy turystycznej w dawnej kopalni kruszców srebronośnych założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Zwiedzanie Kopalni Srebra odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. W kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. Podczas wycieczki zwiedzaliśmy również Sztolnię Czarnego Pstrąga, która jest przykładem wspaniałego dzieła górniczego.   Zwiedzanie 600 metrowego fragmentu starej sztolni pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester” odbywa się za pomocą łodzi. Przewodnik, niczym mityczny Charon przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego szybu, pchając łodzie, a zarazem snując opowieści górnicze. Płynąc obserwujemy w migotliwym świetle lamp karbidowych ociosy skał, na których są widoczne pionowe, nieco skośne rowki czyli ślady otworów strzałowych. Wyprawa do Tarnowskich Gór pozostawiła we wszystkich jej uczestnikach niezapomniane wspomnienie bardzo ciekawie spędzonych, wspólnych chwil i radości z poznawania  pięknych polskich zabytków.